Wyszukiwarka
Opcje zaawansowane
PL DE FR RU CZ
unia.jpg
W pruskiej szkole
Dodano: 30-05-2008 Marzena Tabaczyńska  | Marzena Tabaczyńska

18 maja 2008 roku w Muzeum Regionalnym odbyła się impreza pt. „W pruskiej szkole” zorganizowana w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Z tej okazji na pamiątkę rocznicy strajku została odsłonięta „Ławeczka z Bronisławą Śmidowiczówną”.

Sama ławeczka to pomysł radnego Szymona Paciorkowskiego, który został z pozytywną opinią przyjęty przez burmistrza Tomasza Kałużnego.

Kliknij na obrazek aby powiększyć

Dalsze działania w tym kierunku podjęli wiceburmistrz Waldemar Grześkowiak i dyrektor Muzeum Sebastian Mazurkiewicz. Zajęli się oni sprawami merytorycznymi i koordynacją projektu.

Kliknij na obrazek aby powiększyć


Ławeczkę zaprojektował znany poznański artysta Jerzy Sobociński, a wykonał jego syn Robert Sobociński.

Kliknij na obrazek aby powiększyć

Pamiątka strajku – ławeczka szkolna wykonana została z brązu. Jest naturalnej wielkości i opiera się na wzorze ławki szkolnej z sali muzealnej. Postać dziewczynki jest odwzorowana ze zdjęcia F. Furmanka. Siedząca na ławce Bronisława Śmidowiczówna przytula do piersi katechizm w języku polskim, a drugą ręką odpycha od siebie katechizm w języku niemieckim.
Początkowo ławeczka miała mieć swoje miejsce na rynku, jednak ostatecznie jej miejscem stał się skwer koło Muzeum Regionalnego od ulicy Jana Pawła II.
Odsłonięcie ławeczki odbyło się w obecności wielu osób, które następnie przeszły do muzeum na kolejną część naszej imprezy.
W sali wystaw czasowych Sławomir Szuba, historyk z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza wygłosił płomienną, pełną pasji prelekcję „O strajkach w powiecie wrzesińskim”. Prelekcji z wielkim zainteresowaniem i skupieniem słuchali wszyscy zebrani a w szczególności studenci z Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie teatralne „Przed trybunałem słowa” autorstwa Karola Krause w adaptacji dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Folwarku Sławomiry Czarneckiej. W przedstawieniu wystąpili członkowie szkolnego koła teatralnego „Fakt”. Sztuka cieszyła się wielkim zainteresowaniem i nagrodzona została gromkimi brawami.
Ostatnim punktem programu była lekcja gotyckiej kaligrafii niemieckiej poprowadzona przez profesora Tomasza Siwińskiego. Wprowadził on nas w tajniki kaligrafii, a także przedstawił nam różnorodne techniki i style pisma. Pokazywał, jak dawniej uczono się kaligrafii i w jak elegancki sposób pisano różnorodne teksty.

Kliknij na obrazek aby powiększyć

Przez cały czas trwania imprezy towarzyszył nam dyrektor muzeum ubrany w postać pruskiego generała, z którym fotografowali się rodzice z dziećmi.

Kliknij na obrazek aby powiększyć

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zakupione pickelhauby, w których goście licznie fotografowali się.
Cała uroczystość odbyła się w bardzo sympatycznej, radosnej, a zarazem spokojnej atmosferze.
Zachęcamy do odwiedzania muzeum, a zwłaszcza do obejrzenia Ławeczki z Bronisławą Śmidowiczówną, przy której można usiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ